Son Depremlerin Listesi:

Tüm listeyi gör

Maneki Neko Efsanesi

 

Sağ patisini yukarıya kaldırarak müşteriyi alışverişe davet eden Maneki Neko isimli kedi heykelcikler, Japonya’da pek çok satış yerinin vitrinini ya da kapı önünü süslemektedir. Kimi kaynaklara göre, konu ile ilgili efsaneler 9. yüzyılın bir çin atasözü (Kedi patisi ile yüzünü yıkarsa yağmur gelir)'den dolayı; kimine göre ise kedilerin, aynı yüzyıllarda bereket sembolü olarak görülmelerinden, bereket ve iyi talih getirdiklerine inanılmalarından dolayı ortaya çıkmıştı. Bir efsaneye göre;

'17. yüzyılda yaşayan yoksul Japon rahip, Tama isimli bir kedi beslemekteydi. Günün birinde, zengin bir adam bu rahibin yaşadığı Goutokouji’deki tapınağın yakınlarından geçerken yağmura yakalanır, ıslanmamak için de ağacın altına sığınır. Bu sırada ortaya çıkan Tama isimli kedi sol patisini yukarıya kaldırarak adama bir şeyler anlatmaya çalışır. Adam Tama’nın çağırdığını sanarak ona doğru gider. Ve işte o anda ağaca bir yıldırım düşer!!! Zengin adam mutlak bir ölümden kurtulur ve tapınağa oldukça yüksek bir bağışta bulunur'.

çeşitli kültürlerde “kedi yüzünü yıkıyorsa yağmur gelir” atasözünde de anlatıldığı gibi, havadaki değişimleri hissedebilen hayvan türlerinden biri de kedilerdir. Efsanedeki, yıldırım düşmesinden önce kedinin patisini kaldırarak sıra dışı davranması, kedinin o anda yerde oluşan elektrik akımından ya da ortamda oluşan EM (Elektro Magnetik) alanın elektrik alan bileşeninden etkilendiğini düşündürmektedir. Modern dünyada da depremler öncesinde kedi ve benzeri hayvanlarda sıkça tanık olunan patileri ile yüzlerini yıkama, yere basmaktan kaçınma gibi davranışlara bir depreme öncü EM alanın elektrik alan bileşeni de sebep olabilmektedir.