Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

Deprem habercisi, en son depremler, sıra dışı olay tahmin Ülkü Ulusoy ESR tarihleme

"Her bakış bir gözlem, her gözlem bir düşünce, her düşünce bir bağlantı ve ilişki doğurur. Öyle ki her dikkatli bakışımızda bir teori kurduğumuz söylenebilir. "  Johann Wolfgang von Goethe 
Depremlere Öncü Deprem Sisleri, Deprem Bulutları, Deprem Işıkları ve Aerosol Yoğunlukları PDF Yazdır E-posta

Hacettepe Üniversitesi Bilim Şenliği, Proje Pazarı ve Patent Günleri, 10-11 Mayıs 2010, Hacettepe Üniversitesi, Merkez Kampüsü, Sıhhıye, Ankara.

Mühendislik Fakültesi "7.Proje Sergisi", 13-14 Mayıs 2010, Hacettepe Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Dekanlığı Sergi Salonu, Beytepe Kampüsü, Ankara.

HÜ Mühendislik Fakültesi 7. Proje Yarışması Ödül Töreni 14 Mayıs 2010

  

Video görüntüleri ve fotoğraflarla;
a)
Deprem sislerini, deprem bulutlarını ve deprem ışıklarını oluşturmak ve gözlemek üzere bir “Atmosfer Akvaryum Modeli”;
b) Atmosferdeki aerosol yoğunluğundaki sıra dışı artışları izleme olanağı sunan ve iyon yoğunluk ölçer olarak bilinen “Gerdien Kondansatör” tasarlanmış ve kurulmuştur. Ülkemizde ilk kez kurulan bu model çalışmalar sayesinde, depremlere öncü oluşumlar arasında yer alan deprem sisleri, deprem bulutları ve deprem ışıkları geliştirilen bir model akvaryum içinde gözlenmiş, bu fenomenlerin oluşum koşulları araştırılmıştır. Ayrıca, kurulan iyon yoğunluk ölçer ile de ölçme şartları sınanmış ve sistemin olası eksikleri tanımlanmıştır.

 
< Önceki