Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

Deprem habercisi, en son depremler, sıradışı olay tahmin Ülkü Ulusoy ESR tarihleme

"Her bakιş bir gözlem, her gözlem bir düşünce, her düşünce bir bağlantι ve ilişki doğurur. öyle ki her dikkatli bakιşιmιzda bir teori kurduğumuz söylenebilir. "  Johann Wolfgang von Goethe 

Son Depremler

{iframe height="400" frameborder="1"}http://www.koeri.boun.edu.tr/scripts/lst0.asp{/iframe}
 
ANA SAYFA
Ölümünün 11. yιlιnda Motoji Ιkeya (1941-2006) PDF Yazdır E-posta
Osaka üniversitesi’nin emekli profesörü, ESR tarihleme ve dozimetri konularιnιn öncüsü, yer küresinin disiplinler arasι araştιrma alanιnιn muhteşem lideri, Motoji Ιkeya, 14 Mart 2006’da öğleden sonra kalp yetmezliğinden ansιzιn geçip gitti. öldüğünde yalnιzca 65 yaşιndaydι. Osaka üniversitesi’ndeki bilimsel toplantιya giderken, Nakanoshima’da bir kaldιrιma düştü. Karlι ve buralarι için oldukça soğuk bir gündü. Acilen yakιndaki hastaneye kaldιrιldι ancak hayata döndürülemedi.

M. Ιkeya, Osaka’da doğdu, 1963’de Osaka üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu ve 1970’te de alkali halojen kristallerinin ESR ile çalιşιlmasι konusunda doktorasιnι yaptι. Araştιrmacιlιğιnιn ilk yιllarιnι Nagoya üniversitesi’nde (1967-1970) ve Kuzey Karolina üniversitesi’nde (1970-1973) geçirdi. 1973’de Japonya’ya döndü ve Yamaguchi üniversitesi’ne profesör olarak atandι. Kristal kusurlarι ve magnetik rezonans konusundaki, Alexander von Humboldt Vakfι tarafιndan desteklenen araştιrmasιnι Stutgart üniversitesi-Almanya’da tamamladι (1976). 1987 yιlιnda, Yamaguchi’den Osaka üniversitesi’ne, yeni kurulan Yer ve Uzay Bilimleri Bölümüne profesör olarak atandι.

ESR tarihleme konusundaki öncü çalιşmasι “Dating a Stalactite by Electron Paramagnetic Resonance” başlιğιyla Nature’da (255, 48-50,1975) yayιnlandι. Yöntem, yaklaşιk milyonlarca yιllιk kuvaterner dönemin ikinci yarιsιnι kapsayacak kadar geniş zaman aralιğιnι tarihleyebilmesi bakιmιndan, bilinen Karbon-14 (14C) tarihleme yönteminden daha avantajlιdιr ve tercih edilmektedir. ESR tarihleme, Arkeoloji, Jeomorfoloji, Paleo-antropoloji ve çevre araştιrmalarιnda diğer yaygιn alanlarda pek çok önemli keşiflere yol açmιştιr. ESR Dozimetri ise Hiroşima ve Nagasaki’ye atιlan atom bombalarιnιn kurbanlarιndan kalan kalιntι maddelere uygulandι. Bu araştιrma kaza dozimetrisine yayιldι ve onu çernobil Reaktörü ve diğer radyasyon kaza bölgelerine taşιdι. Motoji’nin ESR’deki bir başka önemli çalιşmasι, çeşitli görüntüleme cihazlarιnι, iğne-delikli ESR kavitesi ile bir örnek tarama mekanizmasιndan oluşan özgün bir taramalι ESR mikroskopunu geliştirmesiydi. şimdilerde biz bunu mikro dalga bölgesinde yakιn alan mikroskopu olarak sιnιflandιrabiliyoruz, ancak bu o zamanlarda gerçekten önemli idi. Radyasyon dozimetrelerini geliştirmenin yanιsιra, Ιkeya’nιn ESR çalιşmasι fosillere, fay dolgularιndan alιnan maddelere, biyo ve nano-maddelere olduğu kadar dιş gezegen ve kuyruklu yιldιzlarda olmasι gereken buzumsu yapιlara kadar çeşitli maddelere yayιldι. Laboratuvarι dünyanιn pek çok ülkesinden gelen ESR araştιrmacιlarι tarafιndan ziyaret edilen Ιkeya’nιn şu ana kadar 300’ü aşkιn basιlι makalesi bulunmaktadιr.

Ιkeya yeni fikirlerle dopdoluydu, insancιldι. Ders vermeye giderkenki neşeli ve coşku dolu davranιşlarιyla, öğrencileri arasιnda da oldukça popülerdi. Goethe’yi severdi ve sιk sιk Faust’dan pasajlar okurdu. Bazen şaka ile, iyi bilimsel çalιşmalar uğruna ruhunu Mephistopheles’e sattιğιnι, bunun için ömrünün kιsa olabileceğini söylerdi!! Mizah anlayιşι “New Applications of Electron Spin Resonance - ESR’nin Yeni Uygulamalarι, World Scientific, 1993, 2002” kitabιndaki karikatürlere de yansιmιştι.

Diğer iki kitabι “ESR Dating-ESR Tarihleme” (Ιonics, 1987) ve “ESR Microscope-ESR Mikroskobu” (Springer-Tokyo, 1992) Japonca yazιlmιştιr. Jeologlarla birlikte saha çalιşmasιndan hoşlanιrdι, otobüste yolculuğu sιrasιnda ya da öğle yemeği arasιnda bile öğrenci ve araştιrmacιlarla birlikte sürekli yeni fikirler üretirdi.

Ocak 1995’deki Kobe Depreminin yol açtιğι ağιr can kaybι ve büyük hasarιn ardιndan, ilgi alanι geçmişi tarihlemekten çok geleceğe yöneldi. Depremleri önceden bilme yanlιsι olmak yerine, deprem habercisi fenomenler ve sismo-elektromagnetik fenomenler üzerindeki araştιrmalarιnι cesur bir şekilde ilerletti. Gerçekte, çeşitli türlerdeki deprem habercisi fenomenler konusunda kapsamlι disiplinler arasι deneyler yaptι. Onun bu çabalarι meyvesini bir kitap, “Earthquakes and Animals-Depremler ve Hayvanlar” (World Scientific, 2004) olarak verdi. Kitap bu alandaki çalιşmalarιn öncüsü olarak görülüyor ve doğal olarak basιmιndan sonraki kιsa süre içinde en çok satan kitap oldu. O bu konuda iki Japonca kitap da yazdι-Hayvanlar Niçin Sιra dιşι Davranιrlar?-Elektromagnetik Sismoloji’nin Doğumu-“ (NHK Publisher, 1998, 2006) (C. Huang tarafιndan çinceye (Sichen Pres, 2000) de çevrildi) ve “Büyük Depremlerin Habercileri” (Seisyun Pres, 2000, 2005). Son zamanlarιnda ise, deprem habercilerini gözleyerek nasιl önlem alιnacağι konusunda, çocuklar için resimli, Japonca yazιlmιş bir kitap yayιnladι (Parade Book, 2005). Deprem habercileri üzerine yaptιğι çalιşmalarι açιklamak üzere BBC ve Discovery gibi pek çok TV kanalι bilim programιna da katιldι.

Osaka üniversitesi, Bilim Fakültesinden emekli olduktan sonra, aynι üniversitenin Bilim ve Endüstriyel Araştιrma Enstitüsü'nde "özel Statüyle Atanmιş Profesör" olarak araştιrma kariyerini sürdürdü. ömrünün kalan kιsmιnda yapacaklarιnι da anlatιrdι. Bir başka ESR ders kitabιna ek olarak araştιrmacιlara yönelik sismo-elektromagnetik fenomenler hakkιnda bir kitap da yazmayι planlιyordu. Bu arada, 22 Nisan’da San Fransisko’da 2006 APRU Deprem Sempozyumu Panelinde çeşitli konferanslar vermek üzere görevlendirilmişti.

Sürekli olarak çeşitli buluşlar planlardι; bunlardan biri de “E-işareti” olarak adlandιrdιğι, bir çeşit statik elektrik alan sensörü idi. Bu fikri, Japonya’da Ansei Depremi (1855) öncesinde bir mιknatιstaki demir çivilerin yere düştüğünü anlatan eski bir söylentiden aldι. “E-işareti” deneme cihazι, 14 Mart 2006’da evden ayrιldιktan sonra evine ulaştι. Fiziksel verileri toplamak üzere, cihazι 15 Mart’ta Osaka üniversitesi’ne getirmeyi planlιyordu.

Cenaze töreni, hafiften serpiştiren bir yağmur altιnda, hüzün dolu derin bir sessizlik içinde, 17 Mart 2006’da yapιldι. Tören yeri çiçeklerle doluydu.

Eşi Yoshika Ιkeya, oğlu (Jun), kιzι (Yuri) ve iki torununu geride bιraktι. Kaybettiğimiz için çok üzgünüz, ailesine içten taziyelerimizi sunarιz. Ruhu şad olsun!

Chihiro Yamanaka
Osaka üniversitesi, Osaka, Japonya

('The Publication of the Ιnternational EPR (ESR) Society - Uluslararasι EPR (ESR) Derneği'nin yayιnι olan 'epr newsletter' dergisinde cilt 17, sayι 2-3, yιl 2006'da yayιnlanan taziye mektubunun çevirisi).
Dilimize çeviri: ülkü Ulusoy
 
< Önceki   Sonraki >


Parolamı unuttum?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

VER? TABAN&Iota;M&Iota;ZA KATK&Iota;DA BULUNANLAR

 

MANEK&iota; NEKO

Kedi Efsane, 1 kB

MAKALELER

V&iota;DEOLAR

video

T&Uuml;M Y&Iota;LLAR&Iota;N TAKV&iota;M&iota;


HAVA DURUMU

B&iota;R TUSUNAM&iota; &Ouml;YK&Uuml;S&Uuml;