Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

Deprem habercisi, en son depremler, sıradışı olay tahmin Ülkü Ulusoy ESR tarihleme

"Her bakιş bir gözlem, her gözlem bir düşünce, her düşünce bir bağlantι ve ilişki doğurur. öyle ki her dikkatli bakιşιmιzda bir teori kurduğumuz söylenebilir. "  Johann Wolfgang von Goethe 
O Artιk Bir ιlah!!! PDF Yazdır E-posta

Yagumo Koizumi geleneksel Japonya’yι ιngilizce konuşan dünyaya tanιtan bir roman yazarι olarak biliniyor. Yazar 1897’deki “Gleaning in Buddha Fields-Buda Sahasιnda Hasat” başlιklι kitabιnda bir deprem tusunamisi hakkιnda bir makale, “O Artιk Bir ιlah”ι yayιnladι. Aşağιdaki paragraflar bu makaleden alιnmιstιr:

"Bunaltιcι bir gündü ve gittikçe artan hafif bir esintiye rağmen havada bir ağιrlιk, bir sιcaklιk vardι. Bir japon köylüsünün deneyimine göre, bazι mevsimler için bu tür havalar bir depremi haber vermekteydi. Ve o arada bir deprem oldu... Köylü, denize baktι. Deniz ansιzιn karardι; tuhaf davranιyordu, rüzgara karşι hareket ediyor gibiydi ve karadan uzaklara doğru koşuyordu.

Köylüler denizdeki bu muazzam geriye çekilişi seyretmek için kumsala doğru koşmaktaydιlar. Hamaguchi ise sermayesinin hemen tamamιnι yatιrdιğι, nakli bekleyen yüzlerce pirinç yιğιnlarιnιn olduğu tarlalara, tepelere doğru, elindeki meşale ile koşturdu ve alevi yιğιnlara doğru tuttu. Köylüler Hamaguchi'nin evinin alevler içinde olduğunu düşündüler ve yangιnι söndürmek için tepenin yukarιlarιna doğru koştular. Hamaguchi onlarι orada durdurdu ve tüm köylüler toplanana kadar da bekledi. Yaşlι adam, açιk denizi işaret ederek avazι çιktιğι kadar bağιrdι; “Kita (geliyor)!!! Deliysem şimdi söyleyin!” Herkes alaca karanlιktaki doğu yönüne baktι ve hayretler içinde, kιyιyι, hiç olmadιğι bir yerde kalιn bir çizgi olarak, onu gölgeleyen karanlιk, enine, uzun, zayιf, loş bir kenar olarak gördü...".  

Hikayenin ilerleyen kιsιmlarιnda, köylüler yaşamlarιnι borçlu olduklarι Hamaguchi'nin bir ilah olmasι gerektiğini düşündüler ve ona tapιnmak istediler. O ilah değil bir devlet memuruydu. Hamaguchi gelecek tusunamilere karşι köyü koruyacak bir engel inşa etti, emekli olduktan sonra da Amerika’ya gümrük müfettişi olarak çalιşmaya gitti ve New York’ta öldü.

 

Hikaye, Japonya’da, ΙΙ Dünya Savaşιna kadar ilköğretim 5. sιnιf ders kitaplarιnda anlatιlmιş, daha sonraki yιllarda kaldιrιlmιştιr.