Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

Deprem habercisi, en son depremler, sıradışı olay tahmin Ülkü Ulusoy ESR tarihleme

"Her bakιş bir gözlem, her gözlem bir düşünce, her düşünce bir bağlantι ve ilişki doğurur. öyle ki her dikkatli bakιşιmιzda bir teori kurduğumuz söylenebilir. "  Johann Wolfgang von Goethe 
Hayvanlar PDF Yazdır E-posta

Gerek binlerce yιllιk doğu efsanelerinde ve gerekse modern dünyada hayvanlarιn, depremlere öncü, karakteristik olmayan, tuhaf ya da sιra dιşι davranιş sergilemelerine ilişkin pek çok hikaye anlatιlmaktadιr. Bu tür davranιşlar, popüler bilimin ve kitle iletişim araçlarιnιn ilgisini çekmesine karşιn, nadiren ciddi bilimsel araştιrmalara konu olmaktadιr. Depremleri önceden bilmek amacιyla, çin Sismoloji Dairesi Ağustos-1971'den itibaren sιra dιşι hayvan davranιşlarι hakkιndaki gözlemleri  derlemeye başlamιştιr. Sonraki dört yιlιn ardιndan, bu birim, bir yandan bu gözlemlere bir yandan da jeofiziksel ölçümlere dayanarak, büyüklüğü 7.3 olan Haicheng Depremi (4 şubat 1975)'ni önceden tahmin etmiş ve depremden saatlerce önce şehri boşaltarak 100 bin kişinin hayatιnι kurtarmιştιr. Buna karşιn, 8.2 büyüklüğündeki Tangshan Depremi (28 Temmuz 1976) öncesinde de sιra dιşι hayvan davranιşlarι gözlendiği halde herhangi bir uyarι yapιlmamιş ve 240 bin kişi yaşamιnι yitirmiştir.çinliler, depremlerden, özellikle de  Haicheng Depreminden önce, ana şok yaklaşιrken önce küçük hayvanlarιn sonra da büyük hayvanlarιn sιra dιşι davrandιklarιnι gözlediler. Aynι durum Kobe ve ιzmit Depremlerinde de yinelenmiştir. Hayvan büyüklüğü ile deprem öncesi geçen zaman arasιndaki ilişki, hayvanlarιn elektromagnetik (EM) dalgalarι soğurma etkisi olarak açιklanabilmektedir. Kayaçtaki küçük kristal tanelerinin kιrιlmasι sιrasιnda oluşabilen yüksek frekanslι, keskin ve dar sismik elektromagnetik pulslara daha çok küçük hayvanlar duyarlι iken; basιncιn arttιğι ve daha iri kayaçlarιn kιrιldιğι daha ileri aşamada oluşabilen düşük frekanslι ve geniş elektromagnetik pulslara iri hayvanlar ve insanlar çok daha duyarlι olabilir. 

 

 

ιzmit Depremine öncü sιra dιşι hayvan davranιşlarι aşağιdaki biçimde derlenmiş ve gruplandιrιlmιştιr. Parantez içindeki sayιlar her bir grup için bildirilen toplam sιra dιşι durum sayιsιnι vermektedir. Olaylarιn yer-zaman ilişkisi yani olayιn gözlendiği yerin deprem dιş merkezine uzaklιğι ile depremden ne  kadar önce gözlendiği konusundaki ayrιntιlι inceleme sonuçlarι Deprem Habercisi Olaylar ve Bilimsel Yorumlar adlι eserde verilmektedir.

 

Memeliler (291)

 

ιnsan (116) Sιkιntι hissi, sinirlilik, uyuma güçlüğü, beyinde elektrik akιmι hissine benzer baş ağrιsι (deprem sonrasι geçen), kollarda elektrik akιmι hissi, kalp rahatsιzlιğι, dizlerde romatizmal ağrι şikayetleri, korkulu rüyalar, spastik bir çocuğun günlerce ağlamasι (deprem sonrasι gülmeye başlamasι), histeri, bayanlarιn periyodik günlerinde sapmalar, hava sιcaklιğιnιn olağandan çok daha belirgin hissedilmesi (olasιlιkla gün ιşιğιnιn olağandan çok daha fazla hissedilmesi), nedensiz sürekli esneme, sürekli uyuma isteği, mide bulantιsι, baş dönmesi, ishal, burun kanamasι, uykudan nedensiz, ansιzιn uyanma, göz seğirmesi.

Köpek (105) Dayanιlmaz biçimde uluma, hazince, birşeyleri kaygι edercesine ağlayarak uluma, huzursuzluk, panik halinde kümeleşme, panik halinde yeri dinleme ve gökyüzüne bakma, uluyarak sahibini bina dιşιna çekiştirme, görünmez bir düşman varmιşcasιna yeri eşeleme, ortadan kaybolma, hιrlama, tek doğrultuda ileri geri koşuşturma, telaş içinde birbirlerini ιsιrma, aşιrι durgunluk, yemeğe isteksizlik, ağaçlιklι bölgelere sιğιnma, çevresinde görünmez bir düşman varmιşcasιna ani parlamalar, arka ayaklarι üzerinde durmaya çalιşma, ayağa kalkamayacak kadar hasta olmasιna rağmen yüksek sesle havlama, panik halinde havlama, kulübelerini terk etme (ev köpekleri için), köyden kaçma, tuvalet için dιşarι çιkmaya karşι direnme, kafasιnιn içinde birşeyler var da çιkarmak istiyormuş gibi kafasιnι sallama, boğuk bir sesle defalarca ritmik havlama ve sonra uluma.

Kedi (36) çιğlιk atma ve hazin bir şekilde ağlama, yüksek bir ağaca, ahşap bir mobilyaya ya da sahibinin kucağιna tιrmanma, yerinde duramama, telaşlanma ve sahibini ιsιrma, ortadan kaybolma, karnι üzerinde yere uzanma, dairesel yörüngelerde hιzla dönme, sahibini çekiştirerek uyandιrma, sahibi tarafιndan kucaktan yere indirilmesine karşι direnme, yavrularιnι bina dιşιna taşιma, yere yapιşarak uzayιp sünmesi, bir kertenkele gibi yerde sürünme, yemeğe isteksizlik,uykudan çιğlιk atarak aniden uyanma.

At (11) Kişneme, dörtnala koşma, tepinme, çiftlikten uzaklaşma.

ιnek (8) Böğürme, gece bile sahibine sιğιnma, huzursuzlanma, kümeleşme ve tek doğrultuda dizilme, sağιlιrken saldιrganca davranιş. 

Fare-tarla faresi-sιçan-hamster-sincap-yarasa-kaplan-koyun (15) Farelerin ortalarda dolaşmasι, tarla farelerinin daha çok görülüyor olmasι ve şoke olmuş gibi uyuşuk davranιşlarι, hamsterlerin aniden vahşileşmesi, sincaplarιn aniden vahşileşerek keskin çιğlιk atmasι, yarasalarιn gün ιşιğιnda durmaksιzιn daireler çizerek uçmalarι, kaplanlarιn olağan sakin hallerinden vahşileşmesi, koyunlarιn huzursuz yayιlιmι, hazince meleyerek ağlaşmasι ve kümeleşmesi.


 

Kuşlar (123)


Muhabbet kuşu (59)  Her zamankinden farklι olarak kafes içine değil kafesin üstünde tüneme, çιlgιnca çιrpιnma, yüksek bir tonda ağlama, yiyecek ve içeceğe ilgisizlik, ötmeme, genelde çok sakin olmasιna karşιn huzursuzluk ve ağlama, yerden bir kaç metre yüksekte, dairesel bir ιşιmayι izleyen delice çιrpιnma.

Kümes hayvanlarι (22) Tavuklarda çιğlιk atma ve ağlama, düşey doğrultuda panik halinde sιçrama, horozlarda gece-gündüz aralιksιz ötme, kazlarda panik halinde çιrpιnma ve ağlama.

Martι (20) Yüksek tonda çιğlιk atma, bebek gibi ağlama, panik halinde gece uçuşu, çatιlarda kümeleşme, gece-gündüz durmaksιzιn ötme, ortadan kaybolma, kümeleşerek dairesel yörüngelerde çιğlιk atarak ötme.

Karga (8) çatιlarda birikme, gece-gündüz durmaksιzιn ötme, genelde dayanιlmayacak ölçüde ötmelerine karşιn seslerin kesilmesi (ötmeme ya da ortadan kaybolma), çιğlιk atma ve delice çιrpιnma, yüzlerce karganιn gün boyunca aşιrι sιcak kiremitlere karşιn çatιda birikmesi, saksağanlarda arabalarιn pencere ve metal kιsιmlarιna pike yapma, kümeleşme ve (halk arasιnda uğursuzluk olarak bilinen) durmaksιzιn ötme.

 

 

Deniz hayvanlarι (20)

 

 

Avlanan miktardaki belirgin artιş (balιkçιnιn yaşamι boyunca avladιğι en büyük miktar), radarla algιlanan deniz yüzeyindeki büyük kümeleşme, deniz kιyιsιnda biriken ve insanlardan ürkmeyen çok miktarda balιk, ιzmit Körfezi doğrultusunda yüzen yunus grubu, insanlara yakιn yüzen çok sayιda küçük balιklar ve yunus balιklarι, deniz yüzeyinde düşey doğrultuda ve ağzι açιk biçimde yüzen zargana balιklarι, yakalanan çok çeşitli balιk türleri, ιzmit Körfezi'nden  ιstanbul-Adalar'a doğru yunus sürüsü, ortadan kaybolma, avlanan haşlanmιş gibi yumuşak balιklar, ölü balιklar,  jel benzeri görünümler, su üstüne sιçrayarak panik halinde yüzen büyük karagöz balιğι, ortaya çιkan çok büyük deniz analarι, deniz kιyιsι boyunca görülen binlerce ölü deniz anasι, avlanan deniz yιldιzlarι (gözlemcinin depremle sonuçlanan ikinci deneyimi), yakalanan çok sayιda deniz kestanesi, deniz kιyιlarιnda sayιsιz ölü midyeler.

          

Böcekler (20)


Sivrisinek - çekirge - sinek - cιrcιr böceği - hamam böceği - karιnca (20) Sivrisineklerde fay hattι yakιnιnda kümeleşme, ortadan kaybolma, çekirgelerde dağda gruplaşma, sineklerde ortadan kaybolma, evde dairesel bir yörüngede hιzla ve vιzιldayarak uçma, insanlarι saldιrganca ιsιrma ve vücuda sιvanma, cιrcιr böceğinde ötmeme, hamam böceklerinde kümeleşme ve pencereye tutunma, karιncalarda yavrularι ağaca taşιma, evleri istila, ağaç ve evlerde kümeleşme.   

 

Sürüngenler ve diğerleri (13)


Kurbağa - sümüklü böcek - kertenkele - yιlan - yengeç - solucan (13) Kurbağalarda binanιn dördüncü katlarιna kadar çιkarak pencerelere yapιşma, sümüklü böceklerde ağaçlarι istila, kertenkelelerde evleri istila, yιlanlarda kümeleşme, kaplumbağalarda gruplaşma, yengeçlerde deniz kιyιsιndan karaya doğru topluca uzaklaşma, solucanlarda kümeleşme ve binalarιn üst katlarιna kadar istila.