Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

Deprem habercisi, en son depremler, sıradışı olay tahmin Ülkü Ulusoy ESR tarihleme

"Her bakιş bir gözlem, her gözlem bir düşünce, her düşünce bir bağlantι ve ilişki doğurur. öyle ki her dikkatli bakιşιmιzda bir teori kurduğumuz söylenebilir. "  Johann Wolfgang von Goethe 
Bitkiler PDF Yazdır E-posta

Japon efsaneleri depremlerden önce bitkilerin gelişiminde değişimlerin olduğunu iddia etmektedir.  Bazι bitkilerin hιzla serpildiği, bazιlarιnιn zamanιndan önce çiçek açtιğι, armut, kayιsι, şeftali gibi meyve ağaçlarιnιn yeniden çiçeklendiği anlatιlιr. Diğer taraftan, ipek ağacι ya da mimoza (halk arasιnda da küstüm çiçeği) olarak bilinen bir bitki türünün deprem öncesinde yapraklarιnι kapatιp eğilerek depremleri haber vermesi hakkιnda da Japon halk hikayeleri vardιr. Bitkinin yapraklarι dokunmaya, sarsιntιya, ιsιtιlmaya ya da hιzla soğutulmaya karşι tepki vermektedir. Tepkinin hιzι, uyarιnιn şiddetine bağlιdιr. Parmakla hafif bir vuruş ile, yapraklar göz açιp kapayana kadarlιk sürede kapanιrken, yaprak uçlarιna nazik bir dokunuş ya da ιlιk bir ιsι kaynağι, bitkide daha yavaş bir tepkiye neden olur ve uyarιnιn yayιlmasι yapraklar boyunca  izlenebilir.

 

Bitkilerle ilgili olarak bildirilen, ιzmit Depremine öncü sιra dιşι olaylar, hem bu efsaneleri hem de Kobe Depremi öncesinde tanιk olunan sιra dιşι olaylarι doğrular niteliktedir. Diğer konular içinde %2'lik bir orana sahip ιzmit Depreminin öncesinde tanιk olunan sιra dιşι durumlar aşağιda özet olarak sunulmuştur. Olaylarιn nerede, ne zaman gerçekleştiği hakkιndaki ayrιntιlar ilgili kitabιmιzda incelenmiştir.
 

Bitkiler (23)

 

Begonya yapraklarιnda solma, yapraklarι kapama ve çiçek açmama (aynι mevsimde 3-4 ay açtιğι bilinmesine karşιn), Rus üzümünde solma ve su kaybι, deniz kιyιsιnι yoğun bir biçimde kaplayan yosun kirliliği, erguvan ağacι yapraklarιnιn sonbahar gelmiş gibi sararmasι, yaprağι güzel çiçeğinde yapraklarda büzülme, su kaybι, solma (3 saat öncesinde canlι ve diri olmasιna karşιn), paşa kιlιcιnda hιzla serpilme ve sürgün sayιsιnda artιş, çam ağaçlarιnda sürgün lerde artιş, yapraklarda yanmιşcasιna su kaybι.