O Artık Bir ılah!!!

Yagumo Koizumi geleneksel Japonya’yı ıngilizce konuşan dünyaya tanıtan bir roman yazarı olarak biliniyor. Yazarın 1897’deki “Gleaning in Buddha Fields-Buda Sahasında Hasat” başlıklı kitabında bir deprem tsunamisi hakkında bir makale “O Artık Bir ılah”ı yayınladı. Aşağıdaki paragraflar bu makaleden alınmıstır:

"Bunaltıcı bir gündü ve gittikçe artan hafif bir esintiye ragmen havada bir ağırlık, bir sıcaklık vardı. Bir japon köylüsünün deneyimine göre, bazı mevsimler için bu tür havalar bir depremi haber vermekteydi. Ve o arada bir deprem oldu... Köylü, denize baktı. Deniz ansızın karardı; tuhaf davranıyordu, rüzgara karşı hareket ediyor gibiydi ve karadan uzaklara doğru koşuyordu.

Köylüler denizdeki bu muazzam geriye çekilişi seyretmek için kumsala doğru koşmaktaydılar. Hamaguchi, sermayesinin hemen tamamını yatırdığı, nakli bekleyen yüzlerce pirinç yığınlarının olduğu tarlalara doğru elindeki meşale ile koşturdu ve alevi yığınlara doğru tuttu. Köylüler
Hamaguchi'nin evinin alevler içinde olduğunu düşünerek söndürmek için tepenin yukarılarına dogru koştular. Hamaguchi onları orada durdurdu ve tüm köylüler toplanana kadar da bekledi. Yaşlı adam, açık denizi işaret ederek avazı çıktığı kadar bağırdı; “Kita (geliyor)!!!”. “Deliysem şimdi söyleyin!” Herkes alacakaranlıktaki doğu yönüne baktı ve hayretler içinde kıyıyı hiç olmadığı bir yerde, kalın bir çizgi olarak, kıyıyı gölgeleyen karanlık, enine, uzun, zayıf, loş bir kenar olarak gördü..".

Hikayenin ilerleyen kısımlarında, köylüler yaşamlarını borçlu oldukları
Hamaguchi'nin bir ilah olması gerektiğini düşündüler ve ona tapınmak istediler. Ancak o bir ilah değildi. O bir devlet memuruydu, gelecek tusunamilere karşı köyü koruyacak bir engel inşa etmis, emekli olduktan sonra da Amerika’ya gümrük müfettişi olarak çalışmaya gitmiş ve New York’ta ölmüştür. Hikaye, Japonya’da, II Dünya Savaşına kadar ilköğretim 5. sınıf ders kitaplarında anlatılmış, daha sonraki yıllarda kaldırılmıştır.