Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

Deprem habercisi, en son depremler, sıradışı olay tahmin Ülkü Ulusoy ESR tarihleme

"Her bakιş bir gözlem, her gözlem bir düşünce, her düşünce bir bağlantι ve ilişki doğurur. öyle ki her dikkatli bakιşιmιzda bir teori kurduğumuz söylenebilir. "  Johann Wolfgang von Goethe 
Elektrikli Cihazlar PDF Yazdır E-posta
Elektronik çağ depremlere öncü olduklarι bildirilen sιra dιşι olaylara yeni bir bölüm eklemiştir. TV, video, bilgisayar, radyo, buzdolabι, saat, cep telefonu, araba klavuzu (navigatör), floresans lamba gibi elektrikli cihazlarda gözlenen tuhaflιklar, birbirlerinden bağιmsιz biçimde Kobe (1995), ιzmit (1999) ve Tayvan (1999) Depremleri için bildirilmiştir. Elektrikli cihazlar hakkιnda derlenen sιra dιşι olaylarιn, diğer tüm sιra dιşι olaylar içindeki oranι, Kobe ve ιzmit Depremleri için, sιrasιyla, %9 ve %7'dur. ιlginç bir biçimde, bildirilen bu tuhaf durumlar, laboratuvarda bu cihazlara EM pulslar uygulanmasι ile de yinelenmektedir. Elektrikli cihazlar konusunda, ιzmit Depremine öncü sιra dιşι durumlar aşağιdaki haliyle özet olarak sunulmuştur.

Elektrikli Cihazlar (63)


 

Radyo-TV-video ve diğerleri (63)


Araba teyip-çalarι: Parazitlenme, kendiliğinden kanal atlama, ses şiddetinde kendiliğinden yükselip alçalma.

Televizyon: Kendiliğinden kanal atlama, ses şiddetinde yükselip alçalma, pek çok kanalιn parazitlenerek kesilmesi, görüntü bozukluklarι, görüntülerde beliren kιrmιzι çizgiler şeklinde parazitlenmeler, bazι televizyonlarιn geçici olarak bozulmasι, videonun kapalι olmasιna karşιn kendiliğinden açιlarak kasetin dιşarι çιkmasι, TV ve videonun kendiliğinden kapanmasι, uzaktan kumanda cihazιnιn çalιşmama.

Radyo: FM yayιnιnda sιk sιk yankιlanma, zaman zaman kesintiler, radyo yayιnlarιnιn zaman zaman kesilmesi, orta dalga yayιnlarda anlιk parazitlenmeler, düzensiz kendiliğinden kanal atlamalar, araba alarmιnda kendiliğinden çalιşma.


Cep telefonu:
 Ιşιma frekansιnda artιş, çalιşmamasι, ani şarj boşalmasιndan dolayι çalιşmama ve deprem sonrasιnda birkaç dakikalιğιna yeniden çalιşma, normalde cep telefonu çalmadan hemen önce yakιndaki çalιşan radyo ya da TV'de parazit yaptιğι halde, bu kez radyodan parazit işitilmesine karşιn, cep telefonu çalmayιp deprem olmasι, cep telefonunun şarj sιrasιnda ansιzιn ιşιklar saçmasι ve sonra elektrik kesintisi, cep telefonunun lambasιnιn frekansιnda değişim.


Telefon:
Arayan olmadιğι halde kendiliğinden çalmasι, telsizde kendiliğinden vιzιltιlι ses.


Saat
:
Evde bulunan 7 adet masa ve duvar saatinden biri çok ileri giderken, diğerlerinin geri kalmasι.

 

 

çamaşιr makinesi: Geçici olarak bozulma, içinde taş varmιşcasιna berbat bir gürültü ile çalιşma, elektrik kesintisi, voltajda yükselme ve alçalma, elektrik kesintisi nedeniyle son hafta boyunca hasar tamir ihtiyacι.


Lamba
ιşιğι:
 Sönükleşme (ve sonra çok kuvvetli bir rüzgar sesi), lamba ιşιğιnιn parlamasι ve sonra elektrik kesintisi.

Buzdolabι:
Lamba ιşιğιnιn zayιflamasι ve sönmesi, berbat ses.


Matbaa baskι makinesi
:
Voltajdaki ani düşüşle durma.

Otobüs motoru:
 B
erbat bir ses.