Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

Deprem habercisi, en son depremler, sıradışı olay tahmin Ülkü Ulusoy ESR tarihleme

"Her bakιş bir gözlem, her gözlem bir düşünce, her düşünce bir bağlantι ve ilişki doğurur. öyle ki her dikkatli bakιşιmιzda bir teori kurduğumuz söylenebilir. "  Johann Wolfgang von Goethe 
Deniz-Kara PDF Yazdır E-posta

ιzmit Depremi öncesinde tanιk olunan "Deniz ve Kara" konusundaki sιra dιşι olaylar diğer olaylar içinde %10'luk bir dilimde yer almaktadιr. Bu konuda toplam 92 sιra dιşι olay bildirilmiştir. Olaylarιn ayrιntιlarι ve yer-zaman ilişkisi Deprem Habercisi Olaylar ve Bilimsel Yorumlar adlι eserden incelenebilir. Derlenen olaylar özet olarak aşağιda verilmiştir.

Deniz-Kara (92)

Deniz: Deniz seviyesinde ani yükselme ve inme, deniz suyu sιcaklιğιnda artma, deniz yosunlarιndaki yoğunlaşma ve sonra da kaybolma, halk arasιnda ölü dalgalar olarak isimlendirilen ve deniz altιnda deprem olduğunu kanιtlayan sebepsiz ani dalgalar, gün boyunca sahillerde defalarca su taşkιnlιklarι, deniz yarιlmasι, deniz yarιlmasιnιn hemen ardιndan gelen, yüksekliği 5-6 metreyi bulan kuvvetli ani dalgalar, denizden gelen sonar sesleri, denizden gelen yanmιş kablo ya da gaz kokusuna benzer berbat bir koku, deniz tabanιnda su sιcaklιğιnιn 30oC'lere kadar yükselmesi, deniz tabanιnda kum hareketliliği, sahilde çamurlaşma, denizde çamurlaşma, yaklaşιk 500 metre derinlere daldιrιlmιş balιk ağlarιnda yanma (kaynamιş taşlarla birlikte çιkan), kιyιya yanaşan geminin düşey doğultuda ani yükselişi ve düşüşü, deniz üzerine çökerek karşι sahillerin ιşιğιnι görünemeyecek duruma getiren koyu sarι ve gri renkli sis tabakasι, denizin kιzιl renkte görünümü ve yanιk kablo kokusu, akιntι hιzιnιn kιyιdan yaklaşιk 100 metre açιklarda artιşι, denizden işitilen dehşetli bir ses, işitilen gürleme sesi, fokurdama sesi, balιklarιn kaybolduğu deniz dibinde aşιrι ιsιnma, deniz ve kumsalda ayaklarda hissedilen elektriklenme ve iğnelenme.
 

Gölcük'lü bir balιkçιnιn tanιk olduğu deniz yarιlmasι ile bu gözleme dayanarak kurulan model çalιşmasι (Ιkeya, Satoh, Ulusoy, Kimura, 2002) aşağιdaki şekillerle resmedilmiştir.


 

Kara: Yerden gelen kütleme sesi, fazlasιyla sιcak kumsallar, kaplιca su sιcaklιğιnιn 40oC'den 80oC'ye yükselişi, yağmursuz günlere karşιn toprak kaymasι, şebeke suyunda kesintiler, kuyu suyu seviyesinde artιş, kuyu suyu seviyesinde düşüş, tarlada çalιşanlarιn tanιk olduğu yer altιndan gelen deniz dalga sesleri, kaynak su debisindeki artιş, kaynak su sιcaklιğιndaki artιş, mavimsi yeşilden koyu yeşile dönüşen göl rengi, şebeke sularιnda sιcaklιk artιşι ve çamurlaşma, kurumuş dere yatağιndan gelen lağιm kokusuna benzer berbat koku, yatay doğrultuda esen rüzgara karşιn Küçük çekmece Gölündeki düşey doğrultulu kabarcιklanmalar, dere suyunun debisindeki artιş, yerde beton zeminde ιslaklιklar.