Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

Deprem habercisi, en son depremler, sıradışı olay tahmin Ülkü Ulusoy ESR tarihleme

"Her bakιş bir gözlem, her gözlem bir düşünce, her düşünce bir bağlantι ve ilişki doğurur. öyle ki her dikkatli bakιşιmιzda bir teori kurduğumuz söylenebilir. "  Johann Wolfgang von Goethe 
Gökyüzü-Ιşιma PDF Yazdır E-posta
Elektriğin kullanιlmaya başlanmasιnιn çok öncesinde, depremler ile ιşιma olaylarι arasιnda bağlantι kurulmasιna karşιn; olaylar, ancak 1975'li yιllarda bilimsel olarak çalιşιlan konular arasιna girebilmiştir. Yasui (1971), çeşitli gözlemcilerin tarif ve çizimlerine dayanarak, deprem ιşιklarιnι aşağιdaki gibi gruplandιrmιştιr.   
    

 

ιzmit Depremi öncesinde ise tanιk olunan gökyüzü, ιşιma ve hava durumu konusunda toplam 237 sιra dιşι durum bildirilmiştir. Olaylarιn diğer depremlerinkilerle karşιlaştιrmalarι, ayrιntιlarι ve onlarιn yer-zaman ilintisinin değerlendirmeleri Deprem Habercisi Olaylar ve Bilimsel Yorumlar adlι eserden incelenebilir. Tanιk olunan ve bildirilen olaylar aşağιda ilgili başlιklar altιnda özet olarak sιralanmιştιr.

Gökyüzü - Ιşιma - hava durumu (237) Gökyüzü ve ιşιma-ay-yιldιz-güneş (208)

Gökyüzü: Yağmur yağacakmιş gibi beyaz gökyüzü, çok net ve açιk gökyüzü, kιzιl gökyüzü, turuncu gökyüzü, sarι gökyüzü, güneşin batιşι sιrasιnda kιzιl renkli doğu gökyüzü, gökyüzünden yere doğru tüm doğrultularda hareket eden UFO olarak tanιmlanan ateş topu. 
 
Ιşιma: Deniz yüzeyinde görülen kιzιl alev benzeri ιşιma, iki kιzιl ιşιğιn ιzmit Körfezi'nin üstünde çarpιşarak geniş alana yayιlan alev türü ιşιmasι, gökyüzünden denize doğru uzanan ateş çubuğu türünde beyaz ιşιma, gökyüzünde doğudan batιya doğru hareket eden boru biçiminde (projektör ιşιğιna benzer) dikdörtgen biçimli ιşιma, kuzey-doğu doğrultusunda yavaşca hareket ederek kaybolan yιldιzlardan daha büyük benek ιşιma, flaş ιşιma, kuzey-batιya doğru yavaşca hareket eden yeşil renkli benek ιşιma, meteor düşmesinin ardιndan gelen şiddetli flash ιşιma, dakikalarca görünen lambaya benzer durgun ιşιklar, birkaç saniye içinde yerden 2-3 metre yüksekliğe ulaşan turuncu-mavi renklerde dairesel ιşιmalar, mavi renkli flaş ιşιma, kιrmιzι-sarι-yeşil renklerde değişen, büyüyüp-küçülen ve 10-15 dakika boyunca izlenebilen lambaya benzer ιşιklar, yatay doğrultuda, yavaşca hareket eden lambaya benzer sarι benek ιşιklar, kuzey-batι doğrultusunda üç gece 15-20 dakika süreliğine izlenebilen mavi ateş direkleri, merkezdeki kιzιl küreyi saran sarι ve yeşil renklerde, 4-5 metre uzunluğunda kuyruğu olan, olasιlιkla 800-1000 metre yükseklerde bulunan ve 80-100 metre çapιnda birkaç saniye içinde güçlü bir sesle patlayarak yok olan ιşιma.

Bulutlar: ιzmit Körfezini kaplayan yarιm ay biçimli simsiyah bulutlar, özel biçimli bulutlar. 

 
Ay-yιldιz-güneş: kιrmιzι ay, hilal biçimine şekil değiştiren ve sonra da yatay doğrultuda batan kιrmιzι ay, rengi sarι-turuncu-kιrmιzι-koyu kιrmιzι-mor-koyu maviye değişen ay, önce kaybolup daha sonra da şekli yarιm aya dönüşerek düşecek gibi görünümü; kιzιlçok sayιda, çok parlak ve yere sιra dιşι biçimde yakιn görünen yιldιzlar, yιldιz kaymasιna benzeyen ancak düşey değil yatay doğrultuda, yavaş hareket eden, çok sayιda yιldιz, titreşen yιldιzlar, çok parlak ve turuncu renkli yιldιzlar; batιşι sιrasιnda büyük ve kιzιl görünen güneş, normalden daha yakιn görünen ve vücutta daha fazla hissedilen güneş, güneşin batιşι sιrasιnda kιrmιzι, sarι, gri renkli bulutlarιn arkasιnda dairesel ve puslu güneş, güneş tutulmasι sιrasιnda yatay doğrultuda yavaşca hareket eden mavi ιşιk benekleri.

Hava durumu (29)

Aşιrι sιcak ve sιkιcι hava, sιcak ve aşιrι nemli hava, aşιrι boğucu ve sιcak havaya rağmen ansιzιn çιkan çok kuvvetli rüzgar, gök kuşağι gibi bükülmüş kιzιl ateş çubuğu ιşιmasιnιn ardιndan hissedilen rüzgar, daha çok deprem dιş merkezi civarιna oturan (buna yakιn yerlerde ise açιk havanιn gözlendiği) yerel sis.

örneklerle sιra dιşι bulutlar

Sιra dιşι bulut biçimleri, Kagita (1983) tarafιndan aşağιdaki soldaki şekilde sιnιflandιrιlιrken, Kalifornia Depremi (6.6 büyüklüğünde, 19 şubat 1995) öncesinde 15 Kasιm 1994'de fotoğraflanmιş deprem bulutu sağdaki şekilde verilmiştir.Yerden gözleyen tanιklar tarafιndan tarif edilen çeşitli biçimlerdeki deprem bulutlarι (Kagita, 1983).
a) Depremden iki gün önce, mavi gökyüzünde beyaz çizgisel bulutlar,
b) su yüzeyinde oluşan dalgalara benzeyen tek merkezli içi içe dairesel bulutlar,
c) bir merkezden yayιlan ιşιnsal bulutlar,
d) saçak bulutlar (sirüs),
e) eşmerkezli bulutlarιn belli bir açιdan görünümü (yatay paralel bulutlar),
f) ιşιnsal bulutlarιn bir başka tarifi.


 

 

Kalifornia Depremi (6.6 büyüklüğünde, 19 şubat 1995)

öncesinde fotoğraflanmιş deprem bulutu.(
http://quake.exit.com/images_1999.htm)


ιzmit Depremine tanιk olan birkaç kişi deprem öncesinde hιzla ve tek doğrultuda akan sιra dιşι bulutlar gözlediklerini ifade etmelerine karşιn, net bir çizime ulaşιlamazken; deprem sonrasιnda,  ιzmit, Adapazarι civarιnda artçι depremlerin sürdüğü günlerdeki veri toplama çalιşmamιz sιrasιnda pembe gökyüzüne yayιlan ince, tek doğrultuda, yüzlerce metre uzunluktaki bulutlar tarafιmιzdan fotoğraflanmιştιr (Ulusoy ve Ιkeya, 2001). Ayrιca, çalιşmamιzdan bağιmsιz olarak, Adana'dan ev hanιmι Sayιn G. ιnkaya, yιllardιr depremlerle bağlantιlι olarak dikkatini çeken bulut biçimlerini çizim ve fotoğraflarla tarif ederek eski ve yeni gözlemlerini bizimle paylaşan ilk gözlemci olmuştur (2001).


Fotoğraf çekim tarihi ve yeri: 14.12.2001, Adana.
(fotoğraf çekimi: Sayιn G. ιnkaya)


Fotoğraf çekim tarihi ve yeri: 2.4.2002 (17:00 civarι), Adana.
Deprem tarihi, büyüklüğü ve yeri: 4.4.2002, 2.6, Toprakkale-Osmaniye.
(fotoğraf çekimi: Sayιn G. ιnkaya.)