Son Depremlerin Listesi:

Tüm listeyi gör

O Artιk Bir ιlah!!!

Yagumo Koizumi geleneksel Japonya’yı ıngilizce konuşan dünyaya tanıtan bir roman yazarı olarak biliniyor. Yazar 1897’deki “Gleaning in Buddha Fields-Buda Sahasında Hasat” başlıklı kitabında bir deprem tusunamisi hakkında bir makale, “O Artık Bir ılah”ı yayınladı. Aşağıdaki paragraflar bu makaleden alınmıstır:

"Bunaltıcı bir gündü ve gittikçe artan hafif bir esintiye rağmen havada bir ağırlık, bir sıcaklık vardı. Bir japon köylüsünün deneyimine göre, bazı mevsimler için bu tür havalar bir depremi haber vermekteydi. Ve o arada bir deprem oldu... Köylü, denize baktı. Deniz ansızın karardı; tuhaf davranıyordu, rüzgara karşı hareket ediyor gibiydi ve karadan uzaklara doğru koşuyordu.

Köylüler denizdeki bu muazzam geriye çekilişi seyretmek için kumsala doğru koşmaktaydılar. Hamaguchi ise sermayesinin hemen tamamını yatırdığı, nakli bekleyen yüzlerce pirinç yığınlarının olduğu tarlalara, tepelere doğru, elindeki meşale ile koşturdu ve alevi yığınlara doğru tuttu. Köylüler Hamaguchi'nin evinin alevler içinde olduğunu düşündüler ve yangını söndürmek için tepenin yukarılarına doğru koştular. Hamaguchi onları orada durdurdu ve tüm köylüler toplanana kadar da bekledi. Yaşlı adam, açık denizi işaret ederek avazı çıktığı kadar bağırdı; “Kita (geliyor)!!! Deliysem şimdi söyleyin!” Herkes alaca karanlıktaki doğu yönüne baktı ve hayretler içinde, kıyıyı, hiç olmadığı bir yerde kalın bir çizgi olarak, onu gölgeleyen karanlık, enine, uzun, zayıf, loş bir kenar olarak gördü...".  

Hikayenin ilerleyen kısımlarında, köylüler yaşamlarını borçlu oldukları Hamaguchi'nin bir ilah olması gerektiğini düşündüler ve ona tapınmak istediler. O ilah değil bir devlet memuruydu. Hamaguchi gelecek tusunamilere karşı köyü koruyacak bir engel inşa etti, emekli olduktan sonra da Amerika’ya gümrük müfettişi olarak çalışmaya gitti ve New York’ta öldü.

 

Hikaye, Japonya’da, II Dünya Savaşına kadar ilköğretim 5. sınıf ders kitaplarında anlatılmış, daha sonraki yıllarda kaldırılmıştır.